Ścieżka przyrodniczo – edukacyjna

W gospodarstwie znajduje się ścieżka dydaktyczna, która powstała przy pomocy merytorycznej pracowników Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu”.

Opis szczegółowy atrakcji

W gospodarstwie znajduje się ścieżka dydaktyczna, która powstała przy pomocy merytorycznej pracowników Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu”. Ścieżka powstała z myślą o poszerzeniu oferty, stworzeniu możliwości aktywnego wypoczynku oraz poszerzeniu oferty.

Szlak rozpoczyna się przy domu tablicami, na których: umieszczono wiersze znanych poetów o tematyce przyrodniczej i patriotycznej, następna tablica to „Drzewo prawdę Ci powie” – czyli horoskop drzewny. Dalej ścieżka prowadzi w kierunku iglastego lasu – przy bramce wejściowej umieszczono „Ptasi Zegar” , informujący o gniazdujących w okolicy ptakach. Następne tablice umieszczono na dróżce prowadzącej pod górę. Umieszczone tablice informują uczestników o występujących na obszarze drzewach, ptakach i zwierzętach. Po przejściu całą ścieżką można odpocząć na małej polanie – umieszczono tu ławeczki i drewniana „sławojka”. Docelowo ścieżka prowadzi do „Krasnej Góry”. Tutaj w roku 1920 miało miejsce ważne wydarzenie historyczne – bitwa Polaków z bolszewikami. Poległych w walce żołnierzy polskich i rosyjskich pochowano we wspólnej mogile tuż za wsią, i upamiętniono tablicą. Z „Krasnej Góry” możemy obserwować charakterystyczny dla obszaru krajobraz – ekosystem pól uprawnych.

Tym samym szlakiem wracamy do ogrodu, w którym czekają tablice informujące o walorach przyrodniczych. Kolejny punkt ścieżki to wiekowa lipa, sad tradycyjny i ogródek ziołowy.

Przy ścieżce Gospodarze wybudowali dużą wiatę pokrytą gontem z murowanym grillem oraz miejscami biesianymi.

Dom GościnnyStolarstwo