KUCHNIA REGIONALNA

Posiłki dla naszych gości przygotowujemy na bazie świeżych produktów z gospodarstwa rolnego i przydomowego oraz produktów z innych gospodarstw rolnych w miejscowości.

Na bazie tych produktów przygotowujemy potrawy lokalne, tradycyjne i regionalne. Są one dziedzictwem kulinarnym i wizerunkiem naszego obszaru. Przygotowane posiłki z lokalnych surowców, tradycyjnymi metodami posiadają niepowtarzalny, unikalny smak.

Nasz jadłospis zawiera w szczególności następujące potrawy:

 • pierogi z soczewicą, ziemniakami i serem, tzw. „ruskie”, kaszą jaglaną, gryczaną, mięsem, kapustą z grzybami, z jagodami, z makiem;
 • warniki wykonywane z ciasta drożdżowego, gotowane na parze, z farszem z soczewicy, sera lub owocami, albo bez farszu;
 • placki drożdżowe, mogą być z jabłkami lub z makiem, na zsiadłym mleku, ziemniaczane;
 • kluski, kopytka, pyzy, knedle z owocami, soczewicą, mięsem;
 • gołąbki z kapusty z mięsem, kaszą jaglaną, gryczaną, ryżem;
 • kisiel z owsa – lekkostrawna potrawa o konsystencji kisielu, polewana skwarkami z cebulą. Przygotowuje się ją często jako potrawę wigilijną;
 • tartun ziemniaczany – potrawa wykonywana z tartych surowych ziemniaków, pieczona w blaszce, podawana z mlekiem zsiadłym;
 • kwaszone ogórki, mleko zsiadłe, twaróg, świeże jaja;
 • potrawy z ryb złowionych w Bugu.

Na życzenie turystów zamówić można tradycyjne wiejskie wędliny, chleb upieczony w piecu chlebowym.

W gospodarstwie zamówić można całodzienne wyżywienie lub skorzystać z wybranych posiłków. Do dyspozycji gości posiadamy wyposażoną kuchnię, w której jest możliwość samodzielnego przygotowania posiłków.

ŚCIEŻKA PRZYRODNICZO-EDUKACYJNA W GOSPODARSTWIE

W gospodarstwie znajduje się ścieżka dydaktyczna, która powstała przy pomocy merytorycznej pracowników Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu”. Ścieżka powstała z myślą o poszerzeniu oferty i stworzeniu możliwości aktywnego wypoczynku.

Szlak rozpoczyna się przy domu tablicami, na których: umieszczono wiersze znanych poetów o tematyce przyrodniczej i patriotycznej, następna tablica to „Drzewo prawdę Ci powie” – czyli horoskop drzewny. Dalej ścieżka prowadzi w kierunku iglastego lasu – przy bramce wejściowej umieszczono „Ptasi Zegar” , informujący o gniazdujących w okolicy ptakach. Następne tablice umieszczono na dróżce prowadzącej pod górę. Umieszczone tablice informują uczestników o występujących na obszarze drzewach, ptakach i zwierzętach. Po przejściu całą ścieżką można odpocząć na małej polanie – umieszczono tu ławeczki i drewniana „sławojka”. Docelowo ścieżka prowadzi do „Krasnej Góry”. Tutaj w roku 1920 miało miejsce ważne wydarzenie historyczne – bitwa Polaków z bolszewikami. Poległych w walce żołnierzy polskich i rosyjskich pochowano we wspólnej mogile tuż za wsią, i upamiętniono tablicą. Z „Krasnej Góry” możemy obserwować charakterystyczny dla obszaru krajobraz – ekosystem pól uprawnych.

Tym samym szlakiem wracamy do ogrodu, w którym czekają tablice informujące o walorach przyrodniczych. Kolejny punkt ścieżki to wiekowa lipa, sad tradycyjny i ogródek ziołowy.

Przy ścieżce Gospodarze wybudowali dużą wiatę pokrytą gontem z murowanym grillem oraz miejscami biesianymi.

ZBIERANIE RUNA LEŚNEGO I GRZYBOBRANIE

Nasza wieś, w tym i nasze gospodarstwo przylega do dużego kompleksu leśnego, w tym rezerwatu przyrody „Stary Las”. Rezerwat znajduje na terenie Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu”.

Występują tu lasy mieszane, dominują sosny, a rosną również brzozy, modrzewie, świerki, dęby, topole i osiki.

Lasy obfitują w owoce leśne – pełno tu malin, jeżyn, jagód i grzybów. Można tu zbierać kurki, maślaki, borowiki, podgrzybki, koźlaki, podzielonki i zielonki. Gospodarze chętnie pokażą miejsca pełne grzybów, a w biblioteczce znajduje się przewodnik dla amatorów grzybobrania. Z własnoręcznie zebranych owoców i grzybów na miejscu można przygotować przetwory.

Już bezpośrednio za ogrodzeniem gospodarstwa można zbierać maślaki.

WĘDKARSTWO

Amatorzy wędkowania mają możliwość łowienia ryb w pobliskiej rzece Bug i jej starorzeczach, nazywanych „bużyskami”.

Na tym odcinku rzeka Bug jest rzeką graniczną, w związku z tym zamiar wędkowania należy zgłosić do Straży Granicznej dzień wcześniej przed planowanym wędkowaniem. Konieczne jest też posiadanie karty wędkarskiej.

W rzece występują sandacze, szczupaki, sumy, leszcze, bolenie, klenie, płocie, jazie, okonie. W Bugu występują 3 gatunki raka: szlachetnego, błotnego i pręgowatego. Na rzece Bug budują swoje żeremie bobry, występują też wydry.

Odległość z gospodarstwa do Bugu wynosi około 2 km, do celu można dotrzeć rowerem (gospodarstwo dysponuje rowerami).

JAZDA KONNA

W odległości około 5 km od naszego gospodarstwa znajduje się słynna na całym świecie Stadnina Koni czystej krwi arabskiej w Janowie Podlaskim. Co roku, w sierpniu odbywa się aukcja koni arabskich. W tym czasie przyjeżdżają do stadniny hodowcy, kupcy i pasjonaci koni z całego świata. Z uwagi na tak wielkie zainteresowanie tą 3 – dniową imprezą, miejsca noclegowe w gminie i okolicy rezerwowane są z dużym wyprzedzeniem. Oprócz corocznych aukcji odbywają się również w Stadninie pokazy koni i ogólnopolskie zawody jeździeckie.

Stadnina Koni oferuje naukę jazdy konnej pod okiem instruktora oraz przejażdżki bryczkami. Codziennie jest też możliwość zwiedzania XIX – wiecznych stajni z przewodnikiem.

Również wśród mieszkańców gminy są hodowcy koni, którzy w swojej ofercie także proponują naukę jazdy konnej, przejażdżki bryczką, saniami w zimie. Na życzenie gości możemy ułatwić kontakt z tymi oferentami.

Istnieje też możliwość przyjazdu z własnym koniem. Dysponujemy miejscami w naszej stajni i zapewniamy pokarm dla nich.

ZWIEDZANIE ZABYTKÓW I OSOBLIWOŚCI OKOLICY

Wsie nadbużańskie zachowały wiele elementów zanikających tradycji i wiejskiej architektury. Można spotkać typowe „podlaskie chaty ” drewniane, spichrze, przydrożne kapliczki, drewniane cerkwie i kościoły wiejskie.

Tereny przygraniczne to pamiątki historii i wpływy kultur – żydowskiej, tatarskiej, prawosławnej i katolickiej.

Szczególnie polecamy odwiedzić następujące miejscowości:

 • Janów Podlaski – Miejscowość gminna, przez kilkaset lat był siedzibą biskupów łuckich. Zwiedzić tu można słynną Stadninę Koni arabskich, zespół pokatedralny z barokowym kościołem, Grotę Adama Naruszewicza, rynek miejski z „kramami żydowskimi”, stację paliw z zachowanym ręcznym dystrybutorem paliwa., dom Ryttów, obecnie Galeria autorska malarza Macieja Falkiewicza, siedziba Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu”, można tu nabyć mapy i przewodniki, obejrzeć wystawę zwierząt preparowanych. Z siedziby parku można rozpocząć jego zwiedzanie z przewodnikiem.
 • Stary Pawłów – znajduje się tu dawna drewniana cerkiew greko-katolicka z 18 wieku, obecnie kaplica cmentarna.
 • Bubel Stary – drewniana dawna cerkiew unicka i dzwonnica z 1740 roku. Obecnie kościółek wiejski.
 • Bubel Łukowiskanadbużańska wieś na skraju której znajduje się prawosławny cmentarz z XVIII w.
 • Borsuki – wieś połozona nad rzeką Bug, gdzie znajduje się stanica harcerska. W jej okolicach nagrywano plenery do filmu Nad Niemnem.
 • Studzianka – zachował się tu cmentarz muzułmański, tzw. mizar, liczący około 150 nagrobków kamiennych. W miejscowości zwiedzić można prywatne muzeum narzędzi, sprzętu i maszyn wykorzystywanych dawniej w pracach rolniczych i w gospodarstwie domowym.
 • Klonownica Duża – Kościół św. Jana Ewangelisty.
 • Leśna Podlaska – warto odwiedzić Sanktuarium Maryjne z cudownym obrazem-płaskorzeźbą Matki Boskiej z Dzieciątkiem.
 • Hrud – pracownia tkacka Perebory.
 • Sarnaki – zachowany zabytkowy rynek z repliką rakieta V2.
 • Serpelice – miejscowość o statusie miejscowości wypoczynkowej o dość dobrze rozwiniętej infrastrukturze turystycznej. Na niewielkim wzniesieniu nad Bugiem znajduje się kościół i klasztor ojców kapucynów. We wnętrzu kościoła są dwa XVIII-wieczne obrazy Matki Boskiej z Dzieciątkiem oraz świętego Antoniego. Z miejscowości tej można wybrać się w rejs parostatkiem po Bugu, (po uprzednim kontakcie z przewoźnikiem).
 • Gnojno – miejsce, w którym można obserwować „przełom” rzeki Bug. Po uprzednim kontakcie z przewoźnikiem można zaplanować przeprawę promem na drugi brzeg Bugu do miasteczka Mielnik (na tym odcinku rzeka nie jest granicą państwa).
 • Zabuże – niegdyś przedmieście Mielnika nad Bugiem. Znajduje się tu rezerwat „Trojan”, gdzie rosna liczne dęby szypułkowe – pomniki przyrody.
 • Mielnik – miejscowość nad Bugiem, Góra Zamkowa.
 • Siemiatycze – ładne miastaczko na Podlasiu z mieszanką tradycji i folkloru kultury greckokatolickich unitów, społeczności ewangelickiej i tatarskiej na Szlak Architektury Drewnianej.
 • Zaczopki – cmentarz wojskowy z I wojny światowej, gdzie pochowani są żołnierze polscy, rosyjscy i niemieccy. We wsi soją jeszcze chaty z XIX wieku.
 • Pratulin – miejsce kultu męczeńskiej śmierci unitów podlaskich.
 • Neple – w miejscowości można zwiedzić zespół dworski należący do rodziny Niemcewiczów, a później Mierzejewskich.
 • Kostomłoty – jedyna w Polsce parafia i cerkiew neounicka.
 • Kodeń – dawna posiadłość Sapiehów, znana w szczególności z cudownego obrazu Matki Boskiej Kodeńskiej, wykradzionym z Watykanu przez Mikołaja Sapiehę.
 • Jabłeczna –warto odwiedzić zespół sakralny składający się z cerkwi, klasztoru, plebanii, bram i dwóch kaplic, jest największym na Lubelszczyźnie sanktuarium prawosławnym.
 • Romanów – w klasycystycznym dworze zlokalizowano muzeum biograficzne Józefa Ignacego Kraszewskiego.
 • Grabarka – „Święta Góra” najważniejsze sanktuarium prawosławne w kraju.
 • Białowieża – to m.in. Rezerwat Pokazowy Żubrów, Muzeum Przyrodniczo-Leśne Białowieskiego Parku Narodowego, Park Pałacowy, Obszar Ochrony Ścisłej.
 • Ciechanowiec – Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka
 • Biała Podlaska – siedziba powiatu, dawne miasto Radziwiłłów. Zwiedzić można pozostałości zamkowo-pałacowe, zlokalizowane na terenie parku radziwołłwskiego. W jednym z zespołów siedzibę swoją ma Muzeum Południowego Podlasia. Miasto związane z obecnością J.I. Kraszewskiego – tutaj pobierał naukę. Warto zwiedzić zabytkowe kościoły i cerkwię.
 • Łosice – miasto powiatowe, warto tam zobaczyć barokową figurkę z 1775 roku, obelisk w centrum miasta, dawny klasztor księży komunistów tzw. Seminarium z pierwszej połowy XIX wieku, neogotycki Kościół pw. św. Zygmunta z 1909 roku, Kościółek pw. św. Stanisława z 1845 roku i wiele innych zabytków sakralnych i świeckich na terenie powiatu.
 • Stara Kornica – dawna wieś królewska przynależna do Korony, pierwotna jej nazwa miała brzmieć Koronnica. Znana jest z wydobywania i przerobu kredy.

Szczegółowe informacje o miejscowościach i obiektach, które warto zwiedzić można znaleźć w naszej biblioteczce. Posiadamy przewodniki i mapy, specjalnie dla naszych dla gości.

Dom GościnnyStolarstwo