KUCHNIA REGIONALNA

Posiłki dla naszych gości przygotowujemy na bazie świeżych produktów z gospodarstwa rolnego i przydomowego oraz produktów z innych gospodarstw rolnych w miejscowości.

Na bazie tych produktów przygotowujemy potrawy lokalne, tradycyjne i regionalne. Są one dziedzictwem kulinarnym i wizerunkiem naszego obszaru. Przygotowane posiłki z lokalnych surowców, tradycyjnymi metodami posiadają niepowtarzalny, unikalny smak.

Nasz jadłospis zawiera w szczególności następujące potrawy:

 • pierogi z soczewicą, ziemniakami i serem, tzw. „ruskie”, kaszą jaglaną, gryczaną, mięsem, kapustą z grzybami, z jagodami, z makiem;
 • warniki wykonywane z ciasta drożdżowego, gotowane na parze, z farszem z soczewicy, sera lub owocami, albo bez farszu;
 • placki drożdżowe, mogą być z jabłkami lub z makiem, na zsiadłym mleku, ziemniaczane;
 • kluski, kopytka, pyzy, knedle z owocami, soczewicą, mięsem;
 • gołąbki z kapusty z mięsem, kaszą jaglaną, gryczaną, ryżem;
 • kisiel z owsa – lekkostrawna potrawa o konsystencji kisielu, polewana skwarkami z cebulą. Przygotowuje się ją często jako potrawę wigilijną;
 • tartun ziemniaczany – potrawa wykonywana z tartych surowych ziemniaków, pieczona w blaszce, podawana z mlekiem zsiadłym;
 • kwaszone ogórki, mleko zsiadłe, twaróg, świeże jaja;
 • potrawy z ryb złowionych w Bugu.

Na życzenie turystów zamówić można tradycyjne wiejskie wędliny, chleb upieczony w piecu chlebowym.

W gospodarstwie zamówić można całodzienne wyżywienie lub skorzystać z wybranych posiłków. Do dyspozycji gości posiadamy wyposażoną kuchnię, w której jest możliwość samodzielnego przygotowania posiłków.

ŚCIEŻKA PRZYRODNICZO-EDUKACYJNA W GOSPODARSTWIE

W gospodarstwie znajduje się ścieżka dydaktyczna, która powstała przy pomocy merytorycznej pracowników Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu”. Ścieżka powstała z myślą o poszerzeniu oferty i stworzeniu możliwości aktywnego wypoczynku.

Szlak rozpoczyna się przy domu tablicami, na których: umieszczono wiersze znanych poetów o tematyce przyrodniczej i patriotycznej, następna tablica to „Drzewo prawdę Ci powie” – czyli horoskop drzewny. Dalej ścieżka prowadzi w kierunku iglastego lasu – przy bramce wejściowej umieszczono „Ptasi Zegar” , informujący o gniazdujących w okolicy ptakach. Następne tablice umieszczono na dróżce prowadzącej pod górę. Umieszczone tablice informują uczestników o występujących na obszarze drzewach, ptakach i zwierzętach. Po przejściu całą ścieżką można odpocząć na małej polanie – umieszczono tu ławeczki i drewniana „sławojka”. Docelowo ścieżka prowadzi do „Krasnej Góry”. Tutaj w roku 1920 miało miejsce ważne wydarzenie historyczne – bitwa Polaków z bolszewikami. Poległych w walce żołnierzy polskich i rosyjskich pochowano we wspólnej mogile tuż za wsią, i upamiętniono tablicą. Z „Krasnej Góry” możemy obserwować charakterystyczny dla obszaru krajobraz – ekosystem pól uprawnych.

Tym samym szlakiem wracamy do ogrodu, w którym czekają tablice informujące o walorach przyrodniczych. Kolejny punkt ścieżki to wiekowa lipa, sad tradycyjny i ogródek ziołowy.

Przy ścieżce Gospodarze wybudowali dużą wiatę pokrytą gontem z murowanym grillem oraz miejscami biesianymi.

ZBIERANIE RUNA LEŚNEGO I GRZYBOBRANIE

Nasza wieś, w tym i nasze gospodarstwo przylega do dużego kompleksu leśnego, w tym rezerwatu przyrody „Stary Las”. Rezerwat znajduje na terenie Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu”.

Występują tu lasy mieszane, dominują sosny, a rosną również brzozy, modrzewie, świerki, dęby, topole i osiki.

Lasy obfitują w owoce leśne – pełno tu malin, jeżyn, jagód i grzybów. Można tu zbierać kurki, maślaki, borowiki, podgrzybki, koźlaki, podzielonki i zielonki. Gospodarze chętnie pokażą miejsca pełne grzybów, a w biblioteczce znajduje się przewodnik dla amatorów grzybobrania. Z własnoręcznie zebranych owoców i grzybów na miejscu można przygotować przetwory.

Już bezpośrednio za ogrodzeniem gospodarstwa można zbierać maślaki.

WĘDKARSTWO

Amatorzy wędkowania mają możliwość łowienia ryb w pobliskiej rzece Bug i jej starorzeczach, nazywanych „bużyskami”.

Na tym odcinku rzeka Bug jest rzeką graniczną, w związku z tym zamiar wędkowania należy zgłosić do Straży Granicznej dzień wcześniej przed planowanym wędkowaniem. Konieczne jest też posiadanie karty wędkarskiej.

W rzece występują sandacze, szczupaki, sumy, leszcze, bolenie, klenie, płocie, jazie, okonie. W Bugu występują 3 gatunki raka: szlachetnego, błotnego i pręgowatego. Na rzece Bug budują swoje żeremie bobry, występują też wydry.

Odległość z gospodarstwa do Bugu wynosi około 2 km, do celu można dotrzeć rowerem (gospodarstwo dysponuje rowerami).

JAZDA KONNA

W odległości około 5 km od naszego gospodarstwa znajduje się słynna na całym świecie Stadnina Koni czystej krwi arabskiej w Janowie Podlaskim. Co roku, w sierpniu odbywa się aukcja koni arabskich. W tym czasie przyjeżdżają do stadniny hodowcy, kupcy i pasjonaci koni z całego świata. Z uwagi na tak wielkie zainteresowanie tą 3 – dniową imprezą, miejsca noclegowe w gminie i okolicy rezerwowane są z dużym wyprzedzeniem. Oprócz corocznych aukcji odbywają się również w Stadninie pokazy koni i ogólnopolskie zawody jeździeckie.

Wśród mieszkańców gminy są hodowcy koni, którzy w swojej ofercie proponują naukę jazdy konnej, przejażdżki bryczką, saniami w zimie. Na życzenie gości możemy ułatwić kontakt z tymi oferentami.

Istnieje też możliwość przyjazdu z własnym koniem. Dysponujemy miejscami w naszej stajni.

ZWIEDZANIE ZABYTKÓW I OSOBLIWOŚCI OKOLICY

Wsie nadbużańskie zachowały wiele elementów zanikających tradycji i wiejskiej architektury. Można spotkać typowe „podlaskie chaty ” drewniane, spichrze, przydrożne kapliczki, drewniane cerkwie i kościoły wiejskie.

Tereny przygraniczne to pamiątki historii i wpływy kultur – żydowskiej, tatarskiej, prawosławnej i katolickiej.

Szczególnie polecamy odwiedzić następujące miejscowości:

 • Janów Podlaski – Miejscowość gminna, przez kilkaset lat był siedzibą biskupów łuckich. Zwiedzić tu można słynną Stadninę Koni arabskich, zespół pokatedralny z barokowym kościołem, Grotę Adama Naruszewicza, rynek miejski z „kramami żydowskimi”, stację paliw z zachowanym ręcznym dystrybutorem paliwa., dom Ryttów, obecnie Galeria autorska malarza Macieja Falkiewicza, siedziba Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu”, można tu nabyć mapy i przewodniki, obejrzeć wystawę zwierząt preparowanych. Z siedziby parku można rozpocząć jego zwiedzanie z przewodnikiem.
 • Stary Pawłów – znajduje się tu dawna drewniana cerkiew greko-katolicka z 18 wieku, obecnie kaplica cmentarna.
 • Bubel Stary – drewniana dawna cerkiew unicka i dzwonnica z 1740 roku. Obecnie kościółek wiejski.
 • Bubel Łukowiskanadbużańska wieś na skraju której znajduje się prawosławny cmentarz z XVIII w.
 • Borsuki – wieś połozona nad rzeką Bug, gdzie znajduje się stanica harcerska. W jej okolicach nagrywano plenery do filmu Nad Niemnem.
 • Studzianka – zachował się tu cmentarz muzułmański, tzw. mizar, liczący około 150 nagrobków kamiennych. W miejscowości zwiedzić można prywatne muzeum narzędzi, sprzętu i maszyn wykorzystywanych dawniej w pracach rolniczych i w gospodarstwie domowym.
 • Klonownica Duża – Kościół św. Jana Ewangelisty.
 • Leśna Podlaska – warto odwiedzić Sanktuarium Maryjne z cudownym obrazem-płaskorzeźbą Matki Boskiej z Dzieciątkiem.
 • Hrud – pracownia tkacka Perebory.
 • Sarnaki – zachowany zabytkowy rynek z repliką rakieta V2.
 • Serpelice – miejscowość o statusie miejscowości wypoczynkowej o dość dobrze rozwiniętej infrastrukturze turystycznej. Na niewielkim wzniesieniu nad Bugiem znajduje się kościół i klasztor ojców kapucynów. We wnętrzu kościoła są dwa XVIII-wieczne obrazy Matki Boskiej z Dzieciątkiem oraz świętego Antoniego. Z miejscowości tej można wybrać się w rejs parostatkiem po Bugu, (po uprzednim kontakcie z przewoźnikiem).
 • Gnojno – miejsce, w którym można obserwować „przełom” rzeki Bug. Po uprzednim kontakcie z przewoźnikiem można zaplanować przeprawę promem na drugi brzeg Bugu do miasteczka Mielnik (na tym odcinku rzeka nie jest granicą państwa).
 • Zabuże – niegdyś przedmieście Mielnika nad Bugiem. Znajduje się tu rezerwat „Trojan”, gdzie rosna liczne dęby szypułkowe – pomniki przyrody.
 • Mielnik – miejscowość nad Bugiem, Góra Zamkowa.
 • Siemiatycze – ładne miastaczko na Podlasiu z mieszanką tradycji i folkloru kultury greckokatolickich unitów, społeczności ewangelickiej i tatarskiej na Szlak Architektury Drewnianej.
 • Zaczopki – cmentarz wojskowy z I wojny światowej, gdzie pochowani są żołnierze polscy, rosyjscy i niemieccy. We wsi soją jeszcze chaty z XIX wieku.
 • Pratulin – miejsce kultu męczeńskiej śmierci unitów podlaskich.
 • Neple – w miejscowości można zwiedzić zespół dworski należący do rodziny Niemcewiczów, a później Mierzejewskich.
 • Kostomłoty – jedyna w Polsce parafia i cerkiew neounicka.
 • Kodeń – dawna posiadłość Sapiehów, znana w szczególności z cudownego obrazu Matki Boskiej Kodeńskiej, wykradzionym z Watykanu przez Mikołaja Sapiehę.
 • Jabłeczna –warto odwiedzić zespół sakralny składający się z cerkwi, klasztoru, plebanii, bram i dwóch kaplic, jest największym na Lubelszczyźnie sanktuarium prawosławnym.
 • Romanów – w klasycystycznym dworze zlokalizowano muzeum biograficzne Józefa Ignacego Kraszewskiego.
 • Grabarka – „Święta Góra” najważniejsze sanktuarium prawosławne w kraju.
 • Białowieża – to m.in. Rezerwat Pokazowy Żubrów, Muzeum Przyrodniczo-Leśne Białowieskiego Parku Narodowego, Park Pałacowy, Obszar Ochrony Ścisłej.
 • Ciechanowiec – Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka
 • Biała Podlaska – siedziba powiatu, dawne miasto Radziwiłłów. Zwiedzić można pozostałości zamkowo-pałacowe, zlokalizowane na terenie parku radziwołłwskiego. W jednym z zespołów siedzibę swoją ma Muzeum Południowego Podlasia. Miasto związane z obecnością J.I. Kraszewskiego – tutaj pobierał naukę. Warto zwiedzić zabytkowe kościoły i cerkwię.
 • Łosice – miasto powiatowe, warto tam zobaczyć barokową figurkę z 1775 roku, obelisk w centrum miasta, dawny klasztor księży komunistów tzw. Seminarium z pierwszej połowy XIX wieku, neogotycki Kościół pw. św. Zygmunta z 1909 roku, Kościółek pw. św. Stanisława z 1845 roku i wiele innych zabytków sakralnych i świeckich na terenie powiatu.
 • Stara Kornica – dawna wieś królewska przynależna do Korony, pierwotna jej nazwa miała brzmieć Koronnica. Znana jest z wydobywania i przerobu kredy.

Szczegółowe informacje o miejscowościach i obiektach, które warto zwiedzić można znaleźć w naszej biblioteczce. Posiadamy przewodniki i mapy, specjalnie dla naszych dla gości.

Twoje zgody

Wymagane ciasteczka

Te ciasteczka są wymagane do prawidłowego działania strony, przeglądanie strony bez ich akceptacji nie jest możliwe.

PHPSESSID

Google Analytics

Google Analytics wykorzystuje własne pliki cookie głównie do raportowania interakcji użytkowników w Twojej witrynie. Pliki te służą do przechowywania informacji, które nie umożliwiają identyfikacji użytkownika. Przeglądarki internetowe nie współdzielą własnych plików cookie między różnymi domenami. Google Analytics rejestruje adresy IP użytkowników, by umożliwić właścicielom tych witryn zorientowanie się, z jakich części świata pochodzą osoby odwiedzające ich witrynę („geolokalizacja według IP”) oraz chronić bezpieczeństwo usługi. Google Analytics nie udostępnia swoim klientom rzeczywistych adresów IP. Poza tym metoda nazywana maskowaniem adresów IP zapewnia właścicielom witryn korzystającym z Google Analytics opcję polecenia, by system Google Analytics używał do geolokalizacji tylko części adresu IP, a nie jego całości. Warunki korzystania z Google Analytics, do których muszą stosować się wszyscy użytkownicy tej usługi, zabraniają przekazywania do Google Analytics informacji umożliwiających identyfikację osób. Są to m.in. imię i nazwisko, adres e-mail i informacje rozliczeniowe.

_ga,_gid,_gat

Pozostałe

Pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika serwisu i przeznaczone są do korzystania ze stron internetowych serwisu. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę strony internetowej, z której pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer. Pliki cookies wykorzystywane są w celu: – dostosowania zawartości stron internetowych serwisu do preferencji użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych; w szczególności pliki te pozwalają rozpoznać urządzenie użytkownika serwisu i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb; – tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości; – utrzymanie sesji użytkownika serwisu (po zalogowaniu), dzięki której użytkownik nie musi na każdej podstronie serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła.
NID

Dom GościnnyStolarstwo